Masaże
Masaż klasyczny
Najpopularniejszą stosowaną formą masażu jest masaż klasyczny. W zależności od tego, jak intensywnie jest on wykonywany, wyróżniamy jego różne właściwości (lecznicze, relaksacyjne, pobudzające). Masaż klasyczny stosowany jest w zapobieganiu i leczeniu różnych chorób, np. ortopedycznych, neurologicznych i innych.
Prawidłowo wykonany masaż pobudza tkanki, regeneruje mięśnie, polepsza ukrwienie. Do wykonania profesjonalnego masażu potrzebne są odpowiedniego typu olejki, kremy, czy maści lecznicze, które w połączeniu ze sprawną techniką masażu sprawią, że nasze ciała pozostaną całkowicie odprężone.
Masaż relaksacyjny
Masaż relaksacyjny ma na celu usunięcie napięcia mięśni i przywrócenie prawidłowego krążenia i ciśnienia krwi. Osiąga się to poprzez stosowanie masażu delikatnego i spokojnego, a najczęściej wykonywanym ruchem jest głaskanie. Masaż ten jest przeznaczony dla wszystkich, a szczególnie dla tych, którzy żyją w biegu, stresie i napięciu. Umiejętność relaksowania się jest trudna, ale bardzo ważna dla zdrowia całego organizmu.
Masaż relaksacyjny pozwala odpocząć, odprężyć się i oderwać od codziennych problemów. Pomaga usunąć dolegliwości bólowe, które występują często u osób prowadzących siedzący tryb życia.
Masaż kręgosłupa
Masaż mięśni przykręgosłupowych przywraca ich prawidłowe napięcie, dzięki czemu utrzymują kręgosłup w prawidłowej pozycji i zapobiegają jego skrzywieniom. Nadmierne napięcie mięśni przykręgosłupowych może powodować stres, ból i przeciążenia. Podczas wzmożonego napięcia mięśni przykręgosłupowych dochodzi do niedokrwienia kręgów, co może spowodować obniżenie się wysokości kręgów i ucisk na zwój nerwowy.
Masaż kręgosłupa wykonywany technikami stosowanymi w Medycynie Wschodniej powoduje rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych i przywrócenie ich prawidłowego napięcia. Podczas masażu pobudzone zostają również punkty bioaktywne. Uciskając je masażysta oddziałuje również korzystnie na funkcje narządów wewnętrznych, poprawia krążenie, działa przeciwbólowo.
MASAŻ LECZNICZY
Masaż leczniczy usuwa przyczynę bólu. Można wykonywać go miejscowo (np. na kręgosłup, twarz, kończynę górną, kończynę dolną) lub całościowo. Odpowiednio dobrane chwyty i techniki gwarantują skuteczne wyleczenie. Masaż zdrowotny ma na celu rozluźnić napięte mięśnie, odprężyć oraz usunąć przyczynę bólu. Aby masaż leczniczy przyniósł ulgę w "cierpieniu" należy stosować go w seriach: najlepiej 10 zabiegów wykonywanych codziennie, lub co drugi dzień.
Masaż Sportowy
Odnowa biologiczna już od wielu lat uchodzi za niezwykle istotny element przygotowania fizycznego sportowców. Jednym z jej składników jest masaż sportowy. Jego celem jest zniwelowanie ogromnego zmęczenia organizmu (np. po treningu lub zawodach).
W zależności od tego, czy odbywa się przed wysiłkiem, w jego trakcie, czy po nim, wyróżnia się różne rodzaje masażu sportowego: przedwysiłkowy (przygotowanie do wysiłku), międzywysiłkowy (stosowany w przerwach między startami na zawodach), powysiłkowy (regenerujący organizm po trudach rywalizacji sportowej) oraz uzupełniający (wspomaga trening). Masaż sportowy różni się od klasycznego przede wszystkim większą siłą wykonania. Zwiększona energiczność takiego zabiegu wynika z konieczności rozgrzania mięśni.
MASAŻ ODCHUDZAJĄCY
Zadaniem masażu odchudzającego jest poprawa mikrokrążenia, rozdrobnienie i usunięcie podskórnej tkanki tłuszczowej, oraz redukcja cellulitu. Na pierwszym masażu wykonuje się drenaż limfatyczny, którego celem jest przepchnięcie limfy w kierunku węzłów chłonnych oraz przygotowanie ciała do masażu odchudzającego. Masaż odchudzający wykonywany jest odpowiednimi technikami z dość dużą siłą, która dostosowywana jest bezpośrdenio do odczuć pacjenta. Aby masaż odchudzający przyniósł pożądane efekty ważne jest aby przestrzegać odpowiedniej diety, która przede wszystkim polega na zdrowym odżywianiu oraz spożywaniu dużej ilości wody mineralnej niegazowanej. Do masażu odchudzającego stosuje się specjalne kremy, które wspomagają odżywianie i ujędrnianie skóry.
MASAŻ GORĄCYMI KAMIENIAMI
Masaż ciepłymi kamieniami. Jest to masaż, który wykorzystuje gładkie, rozgrzane kamienie w celu usunięcia sztywności, bólu i odbudowania energii w bolących mięśniach i stawach.
W terapii wykorzystywane są bazaltowe kamienie pochodzenia wulkanicznego. Kamienie wykorzystywane do masażu są pozyskiwane z obszarów czystych ekologicznie, o dużej aktywności wulkanicznej (Hawaje, Bali).
Masażysta podczas terapii wykorzystuję kamienie o różnych kształtach i w różnych rozmiarach. Różna wielkość kamieni przeznaczona jest do masażu różnych części ciała, największe używane są do masażu tułowia, mniejsze umieszcza się między palcami dłoni i stóp oraz na twarzy.
Kamienie znakomicie magazynują energię termiczną, co pozwala na wykonywanie masażu zarówno ciepłymi jak i zimnymi kamieniami.
Kamienie podgrzewane w specjalnych do tego celu podgrzewaczach do 60 stopni Celsjusza.
Wykorzystywanie różnych technik masażu ciepłymi kamieniami wywołuje relaksację fizyczną, psychiczną. Terapeuta w celu pogłębienia efektów masażu może również stosować techniki manualne poprawiające przepływ krwi i limfy w całym organizmie.
Masaż kamieniami jest formą oddziaływania na organizm, która wykorzystuje bodźce mechaniczne w postaci ciepła i ucisku w celu wywołania reakcji fizjologicznych w organizmie człowieka.
Ciepłe kamienie poprawiają przepływ limfy i krwi, poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie przepływu krwi przez mięśni, która dostarcza substancje odżywcze a zabiera zbędne produkty przemiany materii, czyli w efekcie przyspiesza procesy przemiany materii.
Rozgrzane kamienie dostarczają również kojące i uzdrawiające ciepło, docierające do tkanek położonych głęboko.
Masaż ciepłymi kamieniami ma szerokie zastosowanie zarówno w rehabilitacji jak i w odnowie biologicznej. Nie tylko uzupełnia kompleksowe działanie fizjoterapeutyczne, ale również ma zbawienie działanie relaksacyjne i regeneracyjne.
O wyborze tego masażu należy poinformować minimum godzinę wcześniej w celu przygotowania kamieni.
MASAŻ MIODEM
Masaż ciepłym miodem - metoda terapii naturalnej wykorzystująca lecznicze działanie miodu przy pomocy masażu klasycznego i miodowej aromaterapii.
Masaż ciepłym miodem wspomaga wydzielanie gruczołów potowych, ułatwiając usuwanie przez skórę soli i szkodliwych substancji. Miód ponad to wykazuje silne działanie przeciwzapalne, regenerujące, nawilża skórę. Skóra staje się odżywiona, jedwabista. Zapach miodu poprawia nastrój, wspomaga efekty masażu.
Miód działając regenerująco, odżywczo, wspomaga usuwanie celluitu, rozstępów skóry, blizn.
Masaż klasyczny wzmocniony tu o działanie bardzo wielu składników miodu, jego zapachu, pozwala na uzyskanie następujących efektów:
oczyszczenie skóry, ogólna regeneracja fizyczna i psychiczna organizmu
poprawa unerwienia i wzmocnienie systemu nerwowego, poprawa snu, likwidacja nerwobólów
likwidacja lub zmniejszenie bólów pourazowych, reumatycznych, mięśniowych, przy zwyrodnieniach stawów, kręgosłupa
O wyborze tego masażu należy poinformować minimum godzinę wcześniej w celu przygotowania miodu.
MASAŻ BAŃKĄ CHIŃSKĄ
Masaż bańką chińską jest coraz bardziej popularną metodą walki z cellulitem. Wykonywanie masażu tą metodą pozwala na uzyskanie widocznych rezultatów w krótkim czasie. Zastosowanie bańki chińskiej jako narzędzia do walki z cellulitem umożliwia poprawę ukrwienia skóry, redukcję tkanki tłuszczowej oraz poprawy elastyczności skóry. Masażysta skupia się przede wszystkim na udach i pośladkach w trakcie wykonywania masażu bańką chińską. To te rejony kobiecego ciała są bardzo narażone na gromadzenie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a w efekcie powstawanie skórki pomarańczowej. Dobrze wykonany masaż pozwala się wyciszyć i zrelaksować, przez co zmniejsza odczuwany stres. Masaż bańką chińską jest bardzo intensywny, dlatego nie jest on wskazany osobom, które mają zaburzenia krzepliwości krwi. Także kobiety w trakcie menstruacji powinny zaniechać tego rodzaju kuracji. Ciąża również jest przeciwwskazaniem do wykonywania masażu bańką chińską. Poważne choroby (nowotwory, gruźlica, przewlekłe stany zapalne) także są przeciwwskazaniami do stosowania tego rodzaju masażu.
MASAŻ TKANEK GŁĘBOKICH
Jest to masaż polegający na dotarciu do warstw głębokich mięśni i tkanki łącznej, umożliwiając ich rozluźnienie, rozciągnięcie i zmniejszenie napięcia. Terapeuta używa kciuków, pięści, przedramion i łokci, aby uzyskać jak najlepsze efekty swoich działań. Celem masażu jest przywrócenie prawidłowego napięcia mięśni i płynności ruchu poprzez zmianę ich struktury oraz usunięcie powstałych bloków i zrostów. Technika ta sprawdza się szczególnie w przypadku uczucia sztywności karku, napięciach różnych części ciała, migrenach o podłożu mięśniowym oraz stanach napięcia nerwowego.
MASAŻ CZEKOLADĄ
Czekolada - źródło energii i najpopularniejsze lekarstwo na melancholię. Zwiększając poziom serotoniny i endorfin w mózgu, poprawia nastrój, wzmacnia psychikę, a także podnosi odporność i chroni układ krążenia. Ponadto zawarte w czekoladzie antyoksydanty spowalniają proces starzenia. Obok wszystkich niekwestionowanych zalet czekolada ma jednak jedną wadę: kaloryczność. Jak więc bezkarnie korzystać z jej dobrodziejstw? Jest na to słodki sposób…masaż czekoladą.
Ten rodzaj masażu odznacza się działaniem zarówno na ciało, jak i na umysł. Wykorzystuje się tutaj naturalne dobrodziejstwa czekolady, która zawiera antyoksydanty, skutecznie hamujące procesy starzenia skóry. Czekolada jest również bogatym źródłem witaminy A, E, F, H oraz dużej ilości soli mineralnych. Poprawia koloryt skóry, przywraca jej elastyczność oraz wygładza cerę. Wyciąg z ziarna kakaowca oraz teobromina usprawniają przepływ limfy oraz krążenia, dzięki czemu następuje szybsze spalanie depozytów tłuszczu. Dodatkową zaletą masażu czekoladowego jest przepiękny, słodki aromat, a specjalne chwyty stosowane w masażu pomagają modelować sylwetkę. br>
Efekty takiego masażu czekoladą są więc wielopoziomowe: równowaga psychiczna, aksamitnie gładka, miękka, wypielęgnowana i gruntownie nawilżona skóra oraz towarzyszący jeszcze długo po zabiegu, poprawiający nastrój zapach czekoladowy.
O wyborze tego masażu należy poinformować minimum godzinę wcześniej w celu przygotowania czekolady.